OLIMPIADA SPORTOWA UTW!!!

Strona główna » Aktualności » OLIMPIADA SPORTOWA UTW!!!

wielkość tekstu: A | A | A

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SPORTOWA
„TRZECI WIEK NA START”
ZBLIŻA SIĘ MILOWYMI KROKAMI

 

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach już po raz czwarty organizuje Ogólnopolską Olimpiadę Sportową Uniwersytetów Trzeciego Wieku, która odbędzie się  w dniu 19 maja 2012 r. w Łazach.
Tegoroczna Olimpiada została wpisana do jednej z trzech centralnych imprez  obchodów „Roku UTW” objętego Patronatem Honorowym Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej .
Głównym celem Olimpiady jest promocja zdrowia i aktywnego wypoczynku wśród pokolenia 50+,  a w szczególności ukształtowanie u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało, sprawność fizyczną  i psychiczną oraz wykształcenie umiejętności aktywnego spędzania czasu. Zawody te są również doskonałą okazją do integracji i wzmacniania więzi pomiędzy słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego kraju.
             Należy nadmienić, że organizacja  imprezy  jest przygotowana  profesjonalnie, wg reguł  jakie obowiązują na  sportowych igrzyskach. Ma swój Regulamin, w którym opisano szczegółowo dyscypliny sportowe,  zespoły sędziowskie,  zaplecze logistyczne itp.
            W dniach 19-20.03.2012 r. w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie odbył się KONGRES UTW, na którym UTW w Łazach jako inicjator Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej „Trzeci Wiek na Start” otrzymał dyplom i statuetkę w kategorii „Dobra Praktyka UTW”. O przyznaniu nagrody decydowało jury pod honorowym przewodnictwem szefa Kancelarii Prezydenta Pana Jacka Michałowskiego.
           Stowarzyszenie UTW w Łazach  opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków i nie prowadzi działalności gospodarczej.
W ubiegłym roku w Olimpiadzie udział wzięło ponad 300 zawodników reprezentujących uniwersytety  z całej Polski a znicz olimpijski zapalał Pan Józef Zapędzki - wielokrotny mistrz olimpijski  w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego.                
Liczymy, że w tym roku może wystartować ok. 500 zawodników z którymi przyjedzie wielu kibiców i sympatyków. Spośród nich wyłonionych zostanie 100 medalistów w 10 dyscyplinach (zawody pływackie, zawody lekkoatletyczne, strzelectwo, tenis stołowy, turniej szachowy, przełaje rowerowe, turniej brydżowy, tenis ziemny, kajakarstwo - w podziale na płeć i grupy wiekowe oraz  turniej Rektorów-Władz UTW w sumie 33 konkurencje). Startujący sami ponoszą koszty uczestnictwa.

 

Do chwili obecnej patronat honorowy potwierdzili nam:

 1. Rzecznik Praw Obywatelskich
 2. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 3. Poseł do PE Małgorzata Handzlik          
 4. Poseł do PE Jerzy Buzek
 5. Polskiego Komitetu Olimpijskiego
 6. Akademia Wychowania Fizycznego w  Katowicach
 7. Marszałek Województwa Śląskiego
 8. Wojewoda Śląski

 

Do chwili obecnej patronat medialny potwierdzili nam:

 1. Media lokalne: Gazeta „Echa Łaz”, „Kurier Zawierciański”, „Głos Zawiercia”.
 2. Prasa ponadlokalna: „Dziennik Zachodni”, miesięcznik „Europerspektywy”.
 3. Radio i telewizja ponadlokalne: TVP Katowice, TV Silesia, Radio Katowice.

 

Sponsorzy i Partnerzy Olimpiady:

 1. Emporia
 2. IL-TEX
 3. Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 4. Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW
 5. Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego
 6. ASA
 7. Grupa Jurajska GOPR
 8. WOPR
 9. Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
 10. Piekarnia i Cukiernia „Lisak”
 11. Zakłady mięsne „Nelpol”

 
       Nasza Olimpiada  Sportowa integrowałaby nie tylko polskie uniwersytety , ale również z państw ościennych (Ukraina, Białoruś, Litwa) gdyby nie bariera finansowa.
        Zarząd UTW Łazy wielokrotnie zwracał się z prośbą o aktywny udział Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w wsparciu finansowym Olimpiady (m.in. posiłek regeneracyjny, noclegi dla zawodników).
        Prezes UTW Krystyna Męcik osobiście uczestniczyła w spotkaniach w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej gdzie otrzymała zapewnienie wsparcia finansowego Olimpiady.
        Również Ministerstwo Sportu obiecało ujęcie naszej Olimpiady w budżecie wydatków na rok bieżący.
Niestety do tej pory ze strony powyższych instytucji nie otrzymaliśmy ani złotówki. Jest to przykre tym bardziej, że rok bieżący został ogłoszony ROKIEM UTW, a Olimpiada która integruje słuchaczy z całej Polski jest wpisana w jego centralne obchody.
        Jedyną instytucją, która nas nie zawiodła jest Gmina Łazy na czele z Burmistrzem Maciejem Kaczyńskim. Od początku aktywnie wspierają nas również:

 1. Dyrektor OSiR Konrad Knop
 2.  Dyrektor MOK Grzegorz Piłka.
 3. Harcerze grupy „Amonit” z ZS Nr.1
 4. Dyrektor i Młodzież klas „mundurowych” z ZS im. Prof. Gostkowskiego.
 5. OSP gminy Łazy

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do kibicowania olimpijczykom.
Zarząd UTW w Łazach.

czytano: 1217 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2012-05-04 11:28:20

Oferujemy
 • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
 • TEATR I KINO
 • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
 • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
 • ZAJĘCIA KULTURALNE
 • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
 • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. SPÓŁDZIELCZA 2, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna