Olimpiada seniorów na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Strona główna » Aktualności » Olimpiada seniorów na Stadionie Śląskim w Chorzowie

wielkość tekstu: A | A | A

20 września odbyła się coroczna Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych – „TRZECI WIEK NA START”. W tym roku ze względu na pandemię olimpiada została zorganizowana na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a udział w niej wzięło 250 zawodników z 30 uniwersytetów z całego kraju oraz reprezentanci seniorów z Austrii. Część oficjalną, w której uczestniczyli licznie zaproszeni goście, rozpoczął tradycyjnie przemarsz korowodu drużyn, a poprowadził ją Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.

Olimpiada Sportowa UTW i Organizacji Senioralnych – „TRZECI WIEK NA START”  organizowana jest od 2009 roku w Łazach.  Każdego roku w maju w wiosce olimpijskiej seniorów w Łazach zapalany był znicz olimpijski. Sportowe zmagania seniorów od lat przyciągają do Łaz seniorów z całego kraju, a od niedawna także zagranicy. Hymn olimpijski autorstwa Lidii Kałuzińskiej stał się symbolem wydarzenia, podobnie jak znicz olimpijski, po który słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku pojechali aż do Grecji. W tym roku tradycyjnie olimpiada również się odbyła i przyciągnęła po raz kolejny wspaniałych ludzi, którzy każdego roku łamią stereotypy na temat życia seniora. Nie zabrakło emocjonujących konkurencji, podczas których uczestnicy pokazali wolę walki i bardzo dobre przygotowanie oraz pogody, która pozwoliła na korzystanie z wszystkich atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W tym roku ze względu na pandemię XII Olimpiada Sportowa Seniorów odbyła się w niedzielę 20 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Prawo startu w XII Olimpiadzie Sportowej UTW mieli zawodnicy Uniwersytetów Trzeciego Wieku  i Organizacji Senioralnych – rocznik 1970 i starsi.

„Bardzo się cieszę, że tutaj jesteście i gratuluje pani prezes tej inicjatywy. Dwa tygodnie temu najlepsi lekkoatleci świata tutaj walczyli o swoje trofea. Dzisiaj Wy Państwo będziecie o nie walczyć. Jesteście na dobrej ziemi, gdyż to tutaj padają historyczne rekordy. De facto jesteście w Kotle Czarownic, więc ta moc jest dzisiaj z Wami, niech Was prowadzi, niech dobra energia Was wspiera. Stadion należy do Was” – powiedział Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Oficjalne rozpoczęcie XII Ogólnopolskiej Olimpiady Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” odbyło się 20 września o godz. 10:00 przemarszem radosnego korowodu drużyn, które pokazały, że „nie tylko młody kocha zawody”. Defiladę poprowadzili stypendyści Gminy Łazy: Emilia Kozioł i Bartosz Kozioł,  którzy zapalili także znicz olimpijski znajdujący się na płycie Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

„W tym roku już po raz dwunasty organizujemy olimpiadę i choć w nieco innej rzeczywistości i w innym miejscu, to jednak jest to nadal nasza olimpiada. Gdy dziesięć lat temu rozpoczynaliśmy swoją działalność towarzyszyło nam mnóstwo pomysłów. Naszym celem było pokazać seniora nie tylko jako chłonnego wiedzy człowieka, który posiada pasje i marzenia, ale przede wszystkim jako aktywnego, wesołego i pełnego zaangażowania w sprawy swojej małej ojczyzny człowieka. Jednym ze sposobów zaprezentowania możliwości seniorów były zawody sportowe. Z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację zarówno tegorocznej olimpiady jak i wszystkich poprzednich. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że znicz przywieziony przez słuchaczy UTW zapłonął na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Piszemy karty historii, piszemy scenariusz: Trzeci Wiek na Start. I tak trzymać Koleżanki i Koledzy” – podkreśla prezes UTW w Łazach Krystyna Męcik.

„Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada” – słowa hymnu olimpijskiego najlepiej oddają atmosferę Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. Aktywni seniorzy walczyli w zawodach lekkoatletycznych: biegu na 60 metrów, biegu na 150 metrów, pchnięciu kulą oraz w: przełajach rowerowych, turnieju boule, turnieju łuczniczym oraz turnieju speed-ball.

„Niektórzy mówią, że marzenia się spełniają, inni mówią, że trzeba się spełniać, ale one stały się faktem. Po jedenastu latach olimpiada UTW trafiła na Stadion Śląski - miejsce tak ważne dla wszystkich Polaków. Tutaj święcili swe tryumfy lekkoatleci, żużlowcy, piłkarze, dzisiaj przyszła kolei na Wasze tryumfy. Ta olimpiada ma wiele celów. Jest międzynarodowe wydarzenie, które stanowi promocję zdrowia i aktywnego spędzania wolnego czasu przez pokolenie 50+, kształtowanie u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało i sprawność fizyczną. To również rozwijanie współpracy z młodym pokoleniem, integracja w ramach aktywności fizycznej oraz wzmacnianie więzi między słuchaczami UTW z kraju i zagranicy. Ale obok rywalizacji sportowej ważne jest wzajemne zarażanie się uśmiechem, otwartością i miłością. Życzę Wam, aby dzisiejsze zawody odbyły się w duchu sportowej rywalizacji i były okazją do nawiązania nowych przyjaźni. Wszystkiego najlepszego” – powiedział burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

Wszyscy uczestnicy startujący w zawodach otrzymali pamiątkowe medale. Na podium stanęły osoby, które wywalczyły najlepsze wyniki w swoich konkurencjach. W klasyfikacji generalnej wyłoniono najlepsze uniwersytety, którymi były:

1 miejsce – UTW Gliwice

2 miejsce – UTW Łazy

3 miejsce – Aktywny Wojkowicki Senior  - Wojkowice

Podczas tegorocznej olimpiady przeprowadzona została także konferencja pn. „Porozmawiajmy o sporcie i zdrowiu" z udziałem liderów organizacji biorących udział w Olimpiadzie i zaproszonych gości.  Konferencja została sfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu.

XII Olimpiada Sportowa UTW i Organizacji Senioralnych – „TRZECI WIEK NA START” odbyła się pod Honorowym Patronatem: Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Sportu, Marszałka Województwa Śląskiego, Starosty Zawierciańskiego, Burmistrza Łaz, Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

 

Agnieszka Seweryn

 

 

czytano: 1778 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2020-09-23 08:29:38

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. JESIONOWA 1, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna