Trzeci Wiek na Start

Strona główna » Aktualności » Trzeci Wiek na Start

wielkość tekstu: A | A | A

„Taki szum jak tu, taki tłum jak tu, to tradycji nowej jest znak. Wraca Trzeci Wiek i wyrusza w świat, przecierając dziś sportowy szlak”. Słowa hymnu olimpijskiego najlepiej obrazują potencjał drzemiący z seniorach, ich chęć do działania i aktywność fizyczną. To oni po raz dziewiąty przyjechali do Łaz, aby uczestniczyć w IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”.

W tym roku udział w olimpiadzie wzięła rekordowa liczba uniwersytetów nie tylko z kraju, ale także z Ukrainy i Austrii. Sprzyjała pogoda, nie zawiodła dobra organizacja, ale przede wszystkim dopisali ludzie – seniorzy, dla których czas przejścia na emeryturę to dobry moment na realizację swoich marzeń i rozwijanie pasji, do tej pory z różnych względów schodzących na dalszy plan.

Od czwartku trwała budowa wioski olimpijskiej nad Zalewem Mitręga w Łazach, która stała się miejscem sztandarowego wydarzenia Gminy Łazy, wpisanego w tym roku w kalendarz imprez jubileuszowych z okazji 50-lecia nadania praw miejskich miastu, jakim niewątpliwie jest Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. W piątek w mieście pojawiły się pierwsze autokary, którymi przyjechali pełni energii, nie wstydzący się zmarszczek i nie kryjący swojego wieku olimpijczycy. To oni w sobotę przed godziną 10:00 przeszli barwnym i wesołym korowodem w kierunku Zalewu Mitręga, aby rozpocząć sportowe zmagania.

Uroczysta inauguracja olimpiady rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego oraz hymnu olimpijskiego, którego autorką jest mieszkanka Łaz Lidia Kałuzińska. W imieniu burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego i prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Krystyny Męcik uczestników i zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło Elżbiety Bojanowskiej, minister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Jana Widery, ministra Ministerstwa Sportu i Turystyki, powitał Grzegorz Piłka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, który poprowadził uroczystość.
„To dzięki Wam Łazy ten jeden dzień w roku stają się stolicą entuzjazmu i przyjaźni, stają się stolicą seniorów z całej Polski. Cieszę się niezmiernie, że tak liczna grupa zagościła ponownie na naszej jurajskiej ziemi i jestem dumny, że to właśnie Gmina Łazy ma zaszczyt być gospodarzem tak ważnego dla wszystkich wydarzenia. Chciałem jednocześnie poinformować, że pierwszy rekord olimpijski został już pobity, gdyż w dzisiejszej olimpiadzie bierze udział 60 uniwersytetów, a rok temu było ich 59. Życzę wam, aby dzisiejsze zawody odbyły się w duchu sportowej rywalizacji, ale także abyście nawiązali tutaj nowe przyjaźnie i zawsze mieli ochotę do nas wracać” – powitał wszystkich burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

„Serdecznie witam na dziewiątej międzynarodowej olimpiadzie sportowej seniorów. Dziękuję wszystkim liderom i kapitanom drużyn, którzy zadbali o to, abyście mogli systematycznie trenować i stawić się dzisiaj na igrzyskach w Łazach. Życzę Wam dobrego startu, aby każdy dotarł z najlepszym wynikiem do mety. Ja również biorę udział w zawodach, więc do zobaczenia na stracie” – powiedziała Krystyna Męcik witając uczestników olimpiady nad Zalewem Mitręga.

Na starcie sportowych zawodów stanęło 879 uczestników, którzy rywalizowali w jedenastu konkurencjach. Były to: pływanie, biegi, pchnięcie kulą, przełaje rowerowe, strzelanie, tenis, szachy, brydż, kajaki, boule i łucznictwo. W trakcie zawodów odbyła się debata z liderami UTW na temat aktywności fizycznej seniorów oraz przegląd zespołów artystycznych. Nad przebiegiem zawodów czuwał sędzia główny Adrian Kała, natomiast poszczególnych konkurencji strzegli sędziowie: Michał Sroka – zawody pływackie, Ryszard Grzywocz – lekkoatletyka, Grzegorz Grabowski – strzelectwo, Krystyna Stankiewicz – tenis stołowy, Krzysztof Zbrojkiewicz – zawody kajakowe, Janusz Wieczorek – turniej szachowy, Andrzej Maszczyszyn – turniej brydżowy, Tomasz Wyrwas – turniej boule, Dorota  Zieleniec – przełaje rowerowe i Adam Ścibski – łucznictwo.

„Po raz pierwszy wystartowałem w olimpiadzie, jednak brałem już w zawodach pływackich w Parku Wodnym „Jura”. Ta olimpiada jest sygnałem dla całego społeczeństwa, aby nie zapomnieć o tym, że sport to zdrowie i szczególnie w wieku senioralnym jest on ważny dla organizmu. Musimy bowiem wiedzieć, że gdy siądziemy w kapciach przed telewizorem nasze życie zacznie się bardzo szybko skracać” – powiedział Dariusz Pawłowski z Dąbrowy Górniczej, słuchacz UTW w Łazach.

Agnieszka Seweryn

pierwsza|poprzednia|5| z   5 następna strona

czytano: 7149 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2017-05-30 09:40:33

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. SPÓŁDZIELCZA 2, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna