STARZEJEMY SIĘ W DOBRYM STYLU

Strona główna » Aktualności » STARZEJEMY SIĘ W DOBRYM STYLU

wielkość tekstu: A | A | A

W zawierciańskim Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” odbył się II Kongres Zdrowia Seniorów Ziemi Zawierciańskiej „Starzejemy się w dobrym stylu”. Seniorzy oraz zaproszeni goście poruszyli problemy zdrowotne, społeczne, demograficzne i kulturowe obserwowane w ostatnich latach w powiecie zawierciańskim.

Jeszcze kilkanaście lat temu wiek emerytalny kojarzył się z bezczynnością, chorobami i tęsknotą za młodzieńczymi latami. Dziś sytuacja uległa radykalnej zmianie. Przed seniorami przechodzącymi na emeryturę otwiera się okno na świat, na ludzi, na wydarzenia, na które jako młodzi ludzie nie mieli czasu. Osoby 50+ to aktywni, wysportowani, pogodni i optymistycznie nastawieni do świata ludzie, którzy przechodzą kolejny etap swojego życia z uśmiechem na twarzy. Wielu z nich właśnie wtedy może spełniać swoje marzenia i realizować młodzieńcze plany. W związku z aktywnością seniorów z roku na rok zmienia się również mentalność społeczeństwa. Jeszcze do niedawna senior postrzegany był jako staruszek z laską siedzący w fotelu i czytający gazetę. Dzisiaj senior zwiedza świat, uprawia sporty, bierze udział w różnych przedsięwzięciach, realizuje pasje i rozwija zainteresowania. Biura podróży prześcigają się w ofertach skierowanych do seniorów, gdyż to oni najczęściej w okresie pozawakacyjnym biorą udział w wyjazdach integracyjnych, wycieczkach i turnusach rehabilitacyjnych. Co więcej oferta 50+ staje się z każdym sezonem coraz bogatsza, gdyż seniorzy stawiają przed sobą coraz większe wyzwania, a ich oczekiwania wobec życia są z roku na rok większe.
Nieustannym zmianom podlega również polityka senioralna w Polsce. Władze samorządowe coraz częściej dostrzegają potrzeby seniorów i wychodzą im naprzeciw. W gminach powstają nowe miejsca związane z opieką i spędzaniem wolnego czasu emerytów. Aby zdiagnozować problemy starszych osób i ich potrzeby rośnie w kraju ilość Rad Seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Zgodnie z zapowiedzią otwierających spotkanie Krystyny Męcik, prezes UTW w Łazach i Jana Gwizda, prezesa UTW w Zawierciu kongres miał pokazać jakie są problemy ówczesnego seniora i zaproponować sposoby ich rozwiązania. Prelegenci oraz wykładowcy próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie jak radzić sobie z problemem demograficznym, który dotknął całej Europy, a w Polsce jest szczególnie widoczny. Dokonując podsumowania kongresu podstawowym stwierdzeniem okazał się fakt iż seniorzy to grupa ludzi posiadająca ogromny potencjał, potrzebująca jedynie ze strony samorządów gminnych wsparcia i udostępnienia przestrzeni do działania. Takie perspektywy w powiecie zawierciańskim już istnieją.
Organizatorami II Kongres Zdrowia Seniorów Ziemi Zawierciańskiej „Starzejemy się z dobrym stylu” byli: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach, Powiatowa Rada Seniorów, Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych.

czytano: 1078 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2015-12-08 13:49:36

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. SPÓŁDZIELCZA 2, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna