Olimpiada nie tylko dla seniorów

Strona główna » Aktualności » Olimpiada nie tylko dla seniorów

wielkość tekstu: A | A | A

„Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada” to słowa hymnu, które najlepiej obrazują zapał, inicjatywę i chęć do działania seniorów. W sobotę w Łazach już po raz siódmy odbyła się międzynarodowa impreza sportowa osób, 50+ czyli VII Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych Trzeci Wiek na Start.

Ponad 800 uczestników z 50 drużyn wzięło udział w tegorocznej imprezie seniorów, która 16 maja odbyła się w Łazach nad Zalewem Mitręga. W tym roku wśród startujących w konkurencjach zawodników pojawiła się także reprezentacja z Austrii. Jak co rok Senioriada rozpoczęła się uroczystym powitaniem drużyn, które w kolorowym i wesołym korowodzie przymaszerowali pod scenę, niosąc z sobą wesołą piosenkę i dobry humor. Drużynom już na wejściu skandowali wierni kibice, którzy przyjechali do Łaz z całej Polski.

Jak przystało na dużej rangi imprezy sportowe Senioriada rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, który zaintonowała artystka krakowskiego Teatru Starego Beata Paluch. Ze sceny zabrzmiał także hymn olimpijski, który zaśpiewał dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Grzegorz Piłka, a słowa do niego ułożyła miejscowa poetka Lidia Kałuzińska.

Co jest wyjątkowego w tej wielkiej masowej imprezie? Przede wszystkim to, że przygotowuje ją działający w Łazach Uniwersytet Trzeciego Wieku, a pomaga mu w tym całe miasteczko, okoliczne instytucje, organizacje i firmy oraz 250 wolontariuszy. Jest prawdziwy ogień olimpijski z greckiego Olimpu, przywieziony z przygodami przed 7 laty przez seniorki i przechowywany od tego czasu w kaganku zamkniętym w Ośrodku Sporu i Rekreacji, są medale i jest hymn olimpiady.
Warto podkreślić fenomen tego pospolitego ruszenia, w którym w sposób wzorcowy udało się zintegrować we wspólnym działaniu przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, inne organizacje pozarządowe, mieszkańców, władze i instytucje oraz tych najważniejszych – seniorów, którzy dla swoich kolegów przez okrągły rok żyją tym jednym, niezwykłym dniem. Warto pamiętać także o organizatorach - ich zapał, oczekiwania, przygotowania, stresy, zdenerwowanie, radość i zmęczenie budują także niezwykły klimat tego wydarzenia. A wokół tego wszystkiego kręci się całe to zamieszanie.
Olimpiada Seniorów jest owocem pracy i poświęcenia wielu wolontariuszy i ludzi dobrego serca. Każdego roku udaje im się zarazić bakcylem wolontariatu i chęcią działania na rzecz innych, coraz większą rzesze ludzi.
Już dwa dni wcześniej nad łazowskim zalewem ,Mitręga” powoli buduje się wioska Olimpijska. Ostatni dzień, piątek - to czas przygotowań i nadawania Olimpiadzie ostatecznego kształtu. Aż wreszcie nadchodzi ten dzień - sobota 16 maja – rozpoczęcie Olimpiady.
Na scenie stanęli organizatorzy i zaproszeni goście, aby wspólnie przywitać zawodników reprezentujących 50 Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych, którzy przybyli na zawody z różnych części Europy.
W imieniu burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego i prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Krystyny Męcik zgromadzonych na terenie Zalewu Mitręga sportowców i zaproszonych gości powitał prowadzący imprezę Grzegorz Piłka. Wśród znamienitych gości nie zabrakło: Macieja Klimczaka - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Władysława Kosiniaka-Kamysza - Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Anny Nemś i Piotra van der Coghena - posłów na Sejm RP, Roberta Macioszek - posła na sejm RP ziemi chrzanowskiej, Mirosława Szemli - wicewojewody śląskiego, Konrada Knopa - wicestarosty powiatu zawierciańskiego, Wojciecha Budziarskiego - członka zarządu powiatu zgierskiego, Anny Staniaszek - przewodniczącej Rady Miejskiej w Łazach, Stefana Kubasika - wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Łazach, Ilony Pelon - sekretarza Gminy Łazy, Kazimierza Szydło - nadleśniczego Nadleśnictwa Siewierz, prof. Mieczysława Pasowicza - prezesa Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali, Ireny Chumięckiej - dyrektor Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo”, Janusza Kmiecika, Zbigniewa Drwalskiego i Zbigniewa Polewaczka - przedstawicieli Kopalni „Dolomit” Ząbkowice. Powitano również przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń, służby zdrowia, mediów, dyrektorów szkół i przedszkoli, sponsorów, wolontariuszy, sędziów, zawodników i kibiców.

„To już po raz siódmy spotykamy się w Łazach, miejscu gdzie czerpiemy od seniorów ogromne doświadczenie, wiedzę i entuzjazm. Inspirują nas do działania, zgłaszając swoje pomysły, dzięki czemu możemy się tutaj spotykać corocznie. Dzięki wam Łazy raz w roku przez kilkanaście godzin stają się stolicą Polski seniorów. Nie ma bardziej uśmiechniętego i radosnego miejsca w Polsce właśnie w tym dniu. Za to wam bardzo serdecznie dziękujemy i życzymy udanej imprezy. Jestem pewien, że po zakończeniu wszystkich konkurencji spotkamy się w równie dobrych nastrojach. Zachęcam też do nawiązywania przyjaźni i znajomości, gdyż ideą tej imprezy jest wzajemna integracja studentów - seniorów z całej Polski” -powiedział Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

„Jestem jedną z was i bardzo się cieszę, że tak licznie, gdyż około 830 zawodników stanie na start. To przedstawiciele 50 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce i Organizacji Senioralnych. Szczególny pokłon dla koleżanek i kolegów, którzy pracowali nad dobrą kondycją seniorów. To cały rok liderzy grup poszczególnych uniwersytetów i organizacji senioralnych dbali, abyście w tak dobrej kondycji stanęli dzisiaj na starcie. To już siódma ogólnopolska olimpiada sportowa. Życzę wszystkim olimpijczykom, aby uzyskali jak najlepsze wyniki. Będę z wami na starcie i na mecie” - powiedziała Krystyna Męcik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach.

Z ust zaproszonych gości w kierunku zawodników i organizatorów popłynęły słowa uznania i podziękowania za tak dobrze przygotowaną imprezę. List z życzeniami i gratulacjami skierowali także Bronisław i Anna Komorowscy, Pierwsza Para RP.

Kulminacyjnym momentem rozpoczęcia zawodów było zapalenie znicza olimpijskiego. Goście przed sceną utworzyli sztafetę olimpijską do znicza, który przypłynął łódką.
Seniorzy do późnych godzin popołudniowych uczestniczyli w konkurencjach sportowych. Były to: strzelectwo, kajaki, przełaje rowerowe i boule, odbywające się nad Zalewem Mitręga, pływanie zorganizowane w Parku Wodnym „Jura”, szachy i brydż rozgrywane w Miejskim Ośrodku Kultury, lekkoatletyka na Stadionie „Łazowianka” i tenis stołowy, w którym sportowcy rywalizowali w Hali Sportowej „Klaudiusz”. Każda konkurencja kończyła się wręczeniem medali, nagród od sponsorów ( NOMAK, COLFARM, ASA – preparaty wspomagające zdrowie seniorów).

Udział w zawodach sportowych to nie jedyne atrakcje, w których wzięli udział olimpijczycy. Na terenie Zalewu Mitręga w godzinach popołudniowych miały miejsce występy zespołów artystycznych UTW, pokaz ratowników GOPR, pokaz psów ratownictwa wodnego, a także masaże, badania i nordic walking,Firma SYNEXUS oferowała bezpłatne podstawowe badania medyczne oraz konsultacje ze specjalistami w dziedzinie medycyny, a Firma Turystyczna „Gama” przedstawiła kuszącą ofertę wypoczynku w słonecznej Bułgarii dla seniorów i ich rodzin. Dzięki Regionalnemu Centrum Kształcenia Ustawicznego mogliśmy oddać się chwili relaksu podczas masażu na profesjonalnym sprzęcie rehabilitacyjno- relaksacyjnym, a także pod okiem specjalisty dokonać badania ciśnienia krwi oraz skorzystać z indywidualnych konsultacji o tematyce zdrowotnej. Jurajska Grupa GOPR ustawiła dmuchaną ściankę wspinaczkową, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników imprezy.
Natomiast na stadionie sportowym dzięki zaangażowaniu i pomocy Polskiego Stowarzyszenia Golfa Seniorów seniorzy mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadamy gry w golfa. Przedstawiciele dwóch śląskich klubów golfowych prowadzili pokazy popularyzujące golfa. Nad zalewem Mitręga zaprezentowane zostały strzały golfowe z pomostu do wody, specjalnymi piłeczkami ekologicznymi karmiącymi ryby sprowadzonymi specjalnie z Hiszpanii.
 
Pan Jan Radziszewski z Polskiego Stowarzyszenia Golfa Seniorów wręczał na scenie medale oraz nagrody dla zwycięzców Olimpiady. Do nagród dołączone zostały również piłeczki golfowe.
 
Celem działalności Stowarzyszenia jest przełamanie ciszy wokół golfa, który jest idealną dyscypliną prozdrowotną, sportowo - rekreacyjną dla seniorów. Być może w przyszłości dyscyplina ta zostanie włączona do rywalizacji w Ompiadzie Seniorów w Łazach.
 
Po zakończonych zawodach nadeszła chwila na relaks i zabawę. Olimpiada Seniorów to nie tylko konkurencje sportowe, rywalizacja. To przede wszystkim integracja, śpiew, taniec, to wspólne przeżywanie radosnych chwil. Ceremonię zakończenia Olimpiady uświetniła znakomita artystka Teatru Starego Beata Paluch recitalem piosenek Edith Piaf.

 

Dziękujemy za wspólnie przeżyte chwile.
Do zobaczenia za rok.
Zarząd UTW Łazy

 

ZDJĘCIA Z OLIMPIADY- KLIKNIJ BY ZOBACZYC

 

Zadanie pn. „Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i organizacji senioralnych”
współfinansowane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej
w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 
na lata 2014-2020

 

czytano: 946 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2015-05-27 13:37:40

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. JESIONOWA 1, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna