V jubileuszowa Olimpiada Sportowa Trzeci Wiek na Start

Strona główna » Aktualności » V jubileuszowa Olimpiada Sportowa Trzeci Wiek na Start

wielkość tekstu: A | A | A

Podsumowanie

 

Olimpiada, olimpiada.....dla organizatorów z UTW Łazy trwa cały rok. Zakończenie jednej oznacza początek przygotowań następnej.
            Tegoroczna edycja olimpiady była wyjątkowa, bo jubileuszowa. Zgromadziła też wyjątkowo liczną reprezentację sportowców UTW z całej Polski. W zawodach startowało prawie 600 olimpijczyków z 34 uniwersytetów. Swoich sił spróbowały dwie organizacje senioralne : Szkoła Aktywnego Seniora z Krakowa i Parkowa Akademia Wolontariatu z Chorzowa a także delegacja z Doniecka na Ukrainie. W ten sposób piąta olimpiada stała się pierwszą międzynarodową.
             Olimpiadę tradycyjnie rozpoczął przemarsz uczetników zawodów, następnie cheerleaderki wystapiły w tańcu z kołami olimpijskimi. Gości przywitali Burmistrz Łaz pan Maciej Kaczyński oraz  prezes UTW pani Krystyna Męcik. Po odśpiewaniu Hymnu Olimpiady, ułożonego przez studentkę UTW Łazy p.Lidię Kałuzińską, nastąpiło uroczyste zapalenie znicza olimpijskiego. W ceremonii zapalenia znicza wzięli udział olimpiczycy: Józef Zapędzki- dwukrotny medalista olimpijski.
            Nadszedł czas zmagań. Sportowcy  zgromadzili się w wyznaczonych miejscach. Kajakarze ,strzelcy i kolarze przełajowi zostali nad malowniczym Zalewem Mitręga. Lekkoatleci udali się na stadion sportowy a pływacy do Parku Wodnego Jura. Turniej tenisa ziemnego rozegrano na kortach OSiR w Zawierciu. Wszystkim startującym towarzyszyli kibice, którzy dopingowali swoich zawodników. Rywalizacja, choć zacięta, to przebiegała w atmosferze fair play. Przykładem tego jest fakt zdobycia medalu  przez uczestniczkę biegnącą w pożyczonym obuwiu sportowym. Radość zwycięstwa, chęć przełamywania własnych słabości i potrzeba rywalizacji są niezależne od wieku. Słoneczna pogoda, zawodowi sędziowie, którym pomagali studenci AWF Katowice pod wodzą Prof. J. Ślęzyńskiego - te atuty sprzyjały sprawnemu przeprowadzeniu zawodów. W oczekiwaniu na podsumowanie wyników poszczególnych konkurencji zawodnicy i kibice oklaskiwali występy artystyczne. Niektóre Uniwersytety miały okazję zaprezentować różne formy działalności kulturalnej. Na zaproszenie organizatorów wystąpili: znany z programu Got to dance zespół taneczny "Patman Crew, Koło Gospodyń Wiejskich z Turzy oraz "Zespół Pieśni i Tańca Zawiercie".
            Podsumowaniem każdych zawodów jest wręczenie medali zwycięzcom. I u nas nastąpił ten wspaniały i oczekiwany moment. Oprócz medali za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca startujący otrzymali  atrakcyjne upominki ufundowane przez Sponsorów Olimpiady. Wśród nagród były telefony komórkowe z firmy "Emporia" , kosmetyki i środki pielęgnacyjne "Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych", vouchery na badania i produkty firmy "Akuna", medykamenty firm "ASA" i "Colfarm" oraz albumy od Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzem uniwersytetom, które zdobyły w rozgrywkach największą ilość punktów - UTW ze Zgierza, Gliwic i Zawiercia -  Burmistrz Łaz wręczył ufundowane przez siebie puchary.   Jubileusz to dobra okazja do podsumowań i podziękowań. Zarząd UTW Łazy wręczył z tej okazji osobom od początku wspierającym tę inicjatywę oryginalne obrazy wykonane przez Piotra Olbrychowskiego. Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku nagrodziła pięć UTW , które startowały we wszystkich organizowanych wcześniej Olimpiadach,  pamiątkowymi grawertonami. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa zasponsorowany przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu.  Miłym gestem ze strony wielu UTW były publiczne podziekowania Organizatorom Olimpiady i wręczenie im okazjonalnych upominków.
            Olimpiada to nie tylko zawody sportowe 50+. To również wiele imprez towarzyszących a wśród nich nowość : "Milusińscy na Start" - bieg babci, dziadka z wnuczkami. Dzieci były zachwycone! Wszyscy startujacy otrzymali upominki. Innym ciekawym wydarzeniem był konkurs plastyczny pn. "Plakat Olimpijski" realizowany przez dzieci i młodzież szkół i przedszkoli naszego miasta. Prace konkursowe prezentowały nadspodziewanie wysoki poziom a wręczenie nagród dla najlepszych twórców  odbyło się bezpośrednio przed ogłoszeniem wyników Olimpiady. 
            Godnym odnotowania jest fakt, iż Olimpiada jest przygotowywana i realizowana z ogromnym udziałem wolontariuszy. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy przy obsłudze ekip sportowych możemy organizować w małej Gminie  tak wielkie przedsięwzięcie. Uśmiech i słowo: "dziękuję" od startujacych sportowców -  były dla wolontariuszy oczekiwaną  satysfakcją. Czasami słyszeli jednak głosy krytyki i zniecierpliwienia czekających w kolejce na poczęstunek uczestników sportowych zmagań.
            Ogromne słowa uznania należą się wolontariuszom pomagajacym w sprawnym przebiegu Olimpiady:
- młodzieży  harcerskiej z I Grunwaldzkiej drużyny "Amonit" z opiekunką p. Małgorzatą Rzepecką Jach
- młodzieży, nauczycielom i Dyrekcji Zespołu Szkół im. prof. Gostkowskiego w  Łazach
- koleżankom i kolegom z UTW Łazy obsługujacych przez cały dzień catering
            Piąty rok z rzędu nad bezpieczeństwem zawodników czuwali ratownicy WOPR z Częstochowy  i Jurajskiej Grupy GOPR oraz strażacy OSP. Bardzo trudno jest wyliczyć wszystkie osoby i instytucje, które "pozwoliły zarazić się" ideą Olimpiady Trzeciego Wieku.
            Współorganizatorem Olimpiady Trzeci Wiek na Start jest Burmistrz Miasta i Gminy Łazy p. Maciej Kaczyński , który wraz z pracownikami struktur UiM : Sekretariatem, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Parkiem Wodnym "Jura", Centrum Promocji Przedsiębiorczości i wielu innymi potrafił stworzyć doskonałą atmosferę efektywnej współpracy. Dzięki osobistemu  zaangażowaniu takich ludzi jak: Dyrektor MOK w Łazach - G. Piłka, Dyrektor PW "Jura" - K. Knopf ,  A. Perkowska, M. Kizlich udało się po raz kolejny zorganizować wspaniałe Święto Sportu osób 50+.
            Na zakończenie Olimpiady organizatorzy przewidzieli "wieczór integracyjny", postarali się o uatrakcyjnienie go występami zespołów i kapel oraz sponsorowanymi potrawami kuchni regionalnej. Szkoda, że UTW które zgłosiły chęć uczestniczenia w "wieczorze" tak niefrasobliwie potraktowały swoje deklaracje i po ceremonii wręczenia medali odjechały. Jedynie UTW z Gliwic dotrzymał gospodarzom towarzystwa , wspólnie tańcząc i śpiewając przy muzyce "Kapeli Jurajskiej". Serdecznie im za to dziękujemy!
            Piąta edycja Olimpiady udowodniła, że ta inicjatywa ma stałe miejsce w kalendarzu imprez kulturalno - sportowych i spełnia ważna rolę w integracji członków UTW wokół idei komplementarnego rozwoju i popularyzacji zdrowego stylu życia. Olimpiada powoduje, że stajemy się jedną, wielką "rodziną olimpijską" a wielu z nas z niecierpliwością oczekuje na kolejną edycję.
            Dokładamy wszelkich starań aby Święto Sportu Seniorów, jakim jest Olimpiada, było niezapomnianym wydarzeniem i kojarzyło się uczestnikom  z pozytywnymi emocjami. Jak we wszystkich wielkich projektach nie da się uniknąć pewnych niedociągnięć czy małych "wpadek". Za wszystkie przepraszamy. Dziesiąta Olimpiada będzie doskonała.
            Do zobaczenia za rok !

 

Elżbieta Męcik
Rzecznik UTW Łazy

czytano: 914 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2013-06-04 12:01:21

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. JESIONOWA 1, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna