PO OLIMPIADZIE- INFORMACJE

Strona główna » Aktualności » PO OLIMPIADZIE- INFORMACJE

wielkość tekstu: A | A | A

III WIEK NA START- IV OGÓLNOPOLSKA OLIMIPIADA SPORTOWA UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU, 
ŁAZY, 19 MAJA 2012r.

 

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach już po raz czwarty zorganizował wraz z Gminą Łazy Ogólnopolską Olimpiadę Sportową Uniwersytetów Trzeciego Wieku, która odbyła się w dniu 19 maja 212r. Olimpiada została wpisana do jednej z trzech centralnych imprez obchodów „roku UTW” objętego Patronatem Honorowym Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej. Głównym celem Olimpiady jest promocja zdrowia i aktywnego wypoczynku wśród pokolenia 50+ a w szczególności ukształtowanie u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało, sprawność fizyczną i psychiczną oraz wykształcenie umiejętności  aktywnego spędzania czasu. Zawody te są również doskonałą okazją do integracji i wzmacniania więzi pomiędzy słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego kraju.
Organizacja imprezy jest przygotowana profesjonalnie wg reguł jakie obowiązują na sportowych zawodach. Ma swój regulamin, w którym opisano szczegółowo dyscypliny sportowe, zespoły sędziowskie, zaplecze logistyczne.
Z roku na rok olimpiada gromadzi coraz liczniejszą rzeszę studentów. W pierwszej olimpiadzie startowało 9 UTW. W ubiegłym roku w Olimpiadzie udział wzięło ponad300 zawodników z 16 UTW. W tym roku wystartowały 22 UTW z całej Polski. To ponad 400 zawodników oraz drugie tyle kibiców. Olimpiada stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu imprez Gminy Łazy. Przybyłych sportowców i kibiców powitała Prezes UTW Krystyna Męcik oraz Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, który powiedział – „Uniwersytety Trzeciego Wieku to ludzie z pasją. Nasza Gmina zaraża cały kraj tą pozytywna energią.” Zawody rozpoczęły się uroczystym przemarszem uniwersyteckich drużyn. Następnie wszyscy zaśpiewali hymn ułożony przez jedną z członkiń UTW – Lidie Kałuzińską specjalnie na olimpiadę. Słowa hymny brzmią: „Olimpiada, olimpiada, to impreza, mucha nie siada, rekord za rekordem pada, chociaż mamy po 50 lat.”
Po przywitaniu przybyłych nastąpiło uroczyste zapalenie znicza olimpijskiego, którego dokonał Józef Zapędzki, dwukrotny mistrz olimpijski w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego, wraz z prezes UTW Łazy Krystyną Męcik.
Po tym bardzo uroczystym momencie zawodnicy wystartowali w 33 dyscyplinach sportowych, a wśród nich była: lekkoatletyka, tenis ziemny, pływanie, kajakarstwo, brydż, szachy, przełaje rowerowe. Organizatorzy przygotowali też specjalną konkurencję dla rektorów uniwersytetów.
Medale otrzymało prawie 100 sportowców, którzy zajęli I, II lub III miejsce.
Po podsumowaniu punktów wyłoniono 3 uniwersytety, których zawodnicy zdobyli najwięcej medali. I miejsce zajął UTW z Gliwic, II miejsce przypadło UTW ze Zgierza, a III zdobyli gospodarze olimpiady- UTW Łazy.
Oprócz medali i nagród dla zwycięzców wręczone zostały także nagrody specjalne dla najstarszego studenta oraz dla UTW przybyłego z najpodlejszego zakątka Polski (Polkowice), rektorowi najstarszego UTW jakim jest UTW przy UŚ w Katowicach oraz dla organizatorów olimpiady na ręce prezes UTW Łazy K. Męcik. Nagrody i puchary wręczył m.in. poseł RP Piotr Van der Coghen.
Rozgrywki sportowe to nie wszystko. Na studentów czekały ciepłe dania, napoje oraz swojski chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym, które to smakołyki przygotowały słuchaczki UTW z Łaz.
Po uroczystym wręczeniu medali przyszedł czas na specjalnie przygotowany program artystyczny, w którym wystąpił Andrzej Rybiński. Seniorzy doskonale bawili się przy takich piosenkach jak: „ nie liczę godzin i lat”, czy „ Znajdę Cię”. Po  występie  studenci UTW do późnych  godzin wieczornych bawili się pry rytmach muzyki biesiadnej.

 

UTW, które wystartowały w Olimpiadzie:

 1. Bytom
 2. Częstochowa Akademia Jana Długosza
 3. Częstochowa Akademia Polonijna
 4. Dąbrowa Górnicza
 5. Gliwice
 6. Katowice Uniwersytet Ekonomiczny
 7. Katowice Uniwersytet Śląski
 8. Kędzierzyn Koźle
 9. Kielce
 10. Koszęcin
 11. Miechów
 12. Myszków
 13. Oświęcim
 14. Piotrków Trybunalski
 15. Polkowice
 16. Przemyśl
 17. Rabka
 18. Rybnik
 19. Rzeszów
 20. Zawiercie
 21. Zgierz
 22. Łazy

 

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy z Jurajskiej Grupy GOPR oddelegowani przez naczelnika Adama Van der Coghena oraz strażacy z OSP w Ciągowicach.
Na duże wyróżnienie zasługują wolontariusze z harcerskiej grupy Amonit, oraz uczniowie z klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Prof. R. Gostkowskiego z Łaz.
Oprawę zdjęciową przygotowała młodzież studencka- Mateusz Ćwięk, Paweł Męcik oraz Adam Nowak- którzy cały dzień towarzyszyli sportowcom fotografując ich zmagania.
Oczywiście organizacja takiej imprezy wymaga wiele czasu i kosztów finansowych. Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Łazach oraz sponsorów, po raz kolejny odbyło się piękne wydarzenie sportowe osób po 50 roku życia. W organizacji Olimpiady od początku wspierała nas Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku a szczególnie jej prezes pani Wiesława Borczyk. Głównym sponsorem wspierającym nas od początku była Emporia Telecom, która zafundowała nagrody w postaci telefonów komórkowych dla złotych medalistów. Po raz pierwszy w Olimpiada miała również sponsora strategicznego – Firma 
Il-tex z Zawiercia,  która zasponsorowała nagrody dla srebrnych medalistów. Pozostali sponsorzy- Fundacja dla UJ oraz Firma ASA Sp. z o.o. zasponsorowali nagrody dla brązowych medalistów oraz drobne upominki dla wszystkich zwycięzców.
W poniedziałek 21 maja odbyła się konferencja poświęcona kształtowaniu zdrowego stylu życia seniorów poprzez promocję aktywności fizycznej i edukację zdrowotną.
Konferencja została zorganizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Zdrowia.
W konferencji wzięła udział prezes UTW Łazy p. K. Męcik oraz sekretarz p. Ewa Wiekiera. Na rozpoczęcie konferencji wyświetlono film nagrany i zrealizowany na zlecenie Minister Sportu Joannę Muchą.
Hasło konferencji od 4 lat jest realizowane wśród słuchaczy UTW z całej Polski. Liderem realizacji owego hasła jest UTW Łazy, który zorganizował pierwszą w Polsce Olimpiadę Sportową.
Takie inicjatywy należy wspierać, pomagać  w ich rozwijaniu bo ten oddolny ruch społeczny trwa, rozwija się i wystarczy go odpowiednio docenić. Bezpośredni udział i wsparcie w/w ministerstw byłoby najlepszą promocją inicjatyw podejmowanych przez seniorów z UTW.
 
Elżbieta Męcik- Rzecznik UTW

czytano: 1207 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2012-07-23 11:39:58

Oferujemy
 • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
 • TEATR I KINO
 • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
 • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
 • ZAJĘCIA KULTURALNE
 • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
 • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
 • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. SPÓŁDZIELCZA 2, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna