Dziedzictwo kulturowe Majów w dzisiejszej Gwatemali

Strona główna » Aktualności » Dziedzictwo kulturowe Majów w dzisiejszej Gwatemali

wielkość tekstu: A | A | A

SPRAWDŹ SWOJĄ POCZTĘ, CZY DOSTAŁAŚ/DOSTAŁEŚ LINK DO LOGOWANIA !!!

 

Niezbędne: laptop, dostęp do Internetu/Wi-Fi.

Wykłady będą prowadzone na platformie zoom.

 

Link proszę aktywować dnia 19.11.2020 o godz. 16:00. Po zalogowaniu wszystkich chętnych do udziału w wykładzie  rozpocznie się wykład.

 

PIERWSZY WYKŁAD POPROWADZI:

dr hab. Andrzej Węgiel

Pracownik dydaktyczno-naukowy zatrudniony od 1994 roku w Katedrze Urządzania Lasu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Specjalista z zakresu leśnictwa, systemów informacji przestrzennej i ochrony przyrody. Autor licznych artykułów naukowych poradników i publikacji popularnonaukowych. Członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Organizator wyjazdów naukowych dla studentów w ramach programu „Lasy Świata” oraz koordynator akcji „Nie jem palmowego – chronię orangutany”. Zainteresowania: bieganie, książki historyczne i podróże.

 TEMAT:

Dziedzictwo kulturowe Majów w dzisiejszej Gwatemali

Odwiedzając Gwatemalę (niewielkie państwo w Ameryce Środkowej), niemal na każdym kroku możemy natknąć się na coś, co świadczy o dziedzictwie wielkiej cywilizacji Majów. Nawet w Polsce w 2012 roku mówiło się o końcu świata wynikającego właśnie z kalendarza Majów. Okres największego rozwoju tej cywilizacji trwał od III wieku n.e. do czasu podboju przez hiszpańskich konkwistadorów. Obecnie, najbardziej charakterystyczne są tam pozostałości po rozległych miastach, takich jak słynny Tikal - zatopione w dżungli ruiny z ponad 3 tysiącami obiektów, w tym charakterystyczne piramidy schodkowe. Większość współczesnych mieszkańców Gwatemali to potomkowie Majów. Są bardzo przywiązani do swoich tradycji, co objawia się między innymi noszeniem na co dzień tradycyjnych kolorowych ubiorów i przepięknych ozdób. Żywa jest także umiejętność domowego wytwarzania tkanin i ich farbowania naturalnymi barwnikami. Choć w większości są chrześcijanami, to wciąż kultywują wiele obrzędów i zwyczajów wywodzących się z dawnych wierzeń. Główne bogactwa Gwatemali to kawa i kakao. W wielu wioskach można nabyć wytwarzaną domowym sposobem czekoladę.

czytano: 576 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2020-11-18 15:19:21

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. SPÓŁDZIELCZA 2, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna