XI Olimpiada UTW w Łazach

Strona główna » Aktualności » XI Olimpiada UTW w Łazach

wielkość tekstu: A | A | A

Ponad tysiąc zawodników, osoby towarzyszące oraz kibice z kraju i zagranicy. W Łazach już po raz jedenasty zapłonął ogień olimpijski podczas Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”, która odbyła się 25 maja 2019. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęło UTW w Gliwicach, a tuż za nim znalazły się: UTW Zawiercie, UTW Łuck (Ukraina) oraz UTW Łazy.

„Wiek nieważny kiedy siły jak za młodu równym krokiem, z pełną werwą do przodu. Będą biegi, rzuty, różne wygibasy, nam niegroźne młodzieżowe już zakwasy. W UTW to dziś sportowa jest parada, to najlepsza w życiu naszym spartakiada”. Takimi hasłami kibice witali zawodników, którzy po raz kolejny przyjechali do Łaz, aby wziąć udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. Uczestnicy z licznych UTW w kraju i zagranicy wykazali się nie tylko umiejętnościami sportowymi, ale przede wszystkim wolą walki oraz dystansem do własnych słabości. Każdy z zawodników tego dnia był zwycięzcą, ponieważ pokazał, że wiek nie ma żadnego znaczenia, aby człowiek był zdrowy, sprawny, uśmiechnięty oraz otwarty na ludzi i nowe wyzwania.

„Pierwszą olimpiadę dla seniorów zorganizowaliśmy w 2008 roku. Niecały rok wcześniej powstał łazowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który zainicjował tę sportową imprezę. Na początku w Olimpiadzie wzięło udział 9 uniwersytetów, głównie tych lokalnych. Co roku liczba uczestników zwiększała się, w tegorocznej edycji weźmie udział 61 organizacji z całego kraju” – podkreśla Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. „W tym roku do Łaz przyjechali aktywni seniorzy nie tylko z Polski, zapowiedzieli również swój start reprezentanci z Ukrainy i Austrii. Olimpiada, której pomysłodawcą jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach, stał się już swoistą marką naszego miasta. Dzięki temu jesteśmy znani w całej Polsce, a uczestniczący w niej seniorzy podkreślają niezwykłą atmosferę miejsca zawodów. Prezesi Uniwersytetów Trzeciego Wieku chcą by impreza pozostała w Łazach, by nie przejmowały jej większe ośrodki, a dla nas to powód do radości i satysfakcji. Organizacja takiej imprezy to jednak dużo wspólnej pracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Łazach. To wysiłek naszego samorządu praktycznie już od września” – dodaje burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

Olimpiada tradycyjnie już rozpoczęła się od uroczystego przemarszu korowodu, który otwierali stypendyści Gminy Łazy niosący flagę olimpijską. Tuż za nimi podążali przedstawiciele każdego zakątka kraju, prezentując regionalne stroje, kulturę oraz przyśpiewki. Nie zabrakło gości z zagranicy. Do Łaz przyjechali zawodnicy z Austrii oraz Ukrainy. Korowód zamykali gospodarze uroczystości czyli przedstawiciele UTW w Łazach. Po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz hymnu olimpijskiego prowadzący uroczystość Grzegorz Piłka w imieniu Krystyny Męcik, prezes UTW w Łazach oraz burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego powitał tłum obecny na placu przy Zalewie Mitręga oraz zaproszonych gości, którzy w krótkich przemówieniach życzyli wszystkim zawodnikom wytrwałości i dobrych wyników sportowych oraz gratulowali zapału oraz wytrwałości w dążeniu do celu.
„Kolejny raz spotykamy się w tym samym miejscu, aby razem cieszyć się życiem. Sportowe zmagania od lat przyciągają was do Łaz i cieszymy się, że w tym roku po raz IX możemy Was tak licznie gościć w Gminie Łazy. To dla nas wielki zaszczyt, ale także ogromne wyzwanie. Z roku na rok staramy się, aby ta olimpiada była na coraz wyższym poziomie i sprostała waszym oczekiwaniom. Mamy nadzieję, że byliście z nami, jesteście i pozostaniecie, a Łazy zawsze kojarzyć wam się będą z życzliwością i otwartością na innowacyjne pomysły” – powiedziała prezes UTW w Łazach Krystyna Męcik.

Podczas Olimpiady UTW w Łazach seniorzy walczyli o medale w kilkunastu dyscyplinach sportowych, nie zabrakło także spotkań integracyjnych i prezentacji przygotowanych przez poszczególne Uniwersytety. Aktywni seniorzy walczyli o medale m.in. w kajakach, kolarstwie przełajowym, strzelectwie, łucznictwie, pływaniu, lekkoatletyce, tenisie stołowym, szachach i brydżu. Wioska olimpijska, jak co roku, stanęła na terenie wokół Zalewu Mitręga w Łazach. Uroczysta inauguracja XI Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” podczas której już po raz jedenasty zapłonął znicz olimpijski rozpoczęła się 25 maja o godzinie 9:00.

Organizatorami XI Olimpiady UTW jest: UTW Łazy, współorganizatorami: Gmina Łazy, OSiR Łazy – Park Wodny „Jura” w Łazach, MOK Łazy, Zespół Szkół nr 1 w Łazach oraz AWF Katowice. Patronat nad zawodami objęli m.in. Sejm RP, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Wojewoda Śląski i Marszałek Województwa Śląskiego.

poprzednia strona |1|2| z   2 następna|ostatnia

czytano: 1267 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2019-06-04 10:52:13

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. JESIONOWA 1, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna