FORUM III WIEKU

Strona główna » Aktualności » FORUM III WIEKU

wielkość tekstu: A | A | A

 X FORUM III WIEKU,

konferencja towarzysząca XXVIII Forum Ekonomicznemu w Krynicy Zdroju,

 5-8 września 2018 r.

 

Uroczystym przywitaniem przez Panią Wiesławę Borczyk, Prezes Sadeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Uczestników i Gości X Forum III Wieku oraz wystąpieniami Gości Honorowych rozpoczęło się X Forum III Wieku, z udziałem ponad 200 liderów UTW i organizacji seniorskich, z kraju i zagranicy.

Goście Honorowi X Forum III Wieku podkreślali ważność i konieczność prowadzenia polityki senioralnej przez rząd i na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego, przy aktywnym włączeniu się organizacji pozarządowych oraz środowiska uczelni wyższych i przedsiębiorców.   

Panel dyskusyjny: Srebrna gospodarka. Innowacje dla Seniora

W ramach drugiego dnia X Forum III Wieku  odbył się panel dyskusyjny "Srebrna gospodarka. Innowacje dla Seniora - innowacyjny rozwój". Panel odbył się w Krynicy Zdrój podczas XXVIII Forum Ekonomicznym.

Srebrna a może już złota, gospodarka - innowacje dla seniorów.

Przy pełnej sali pasjonującą dyskusję wokół tematu: „Srebrna gospodarka. Innowacje dla seniora - inteligentny rozwój” poprowadziła jako moderator Marzena Rudnicka, Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. W znakomitym gronie ekspertów wymianę poglądów rozpoczęła pytaniem - czy świat nie wyklucza 25% populacji?, czy świat pasuje do wieku?, czy też wiek ma pasować do świata?  

W Polsce aktualnie żyje 4,5 tyś. stulatków – w Niemczech ponad 18 tys. a więc to już Złoty Wiek. Jest nas prawie 10 milionów, a politycy szybko biegną od wyborów do wyborów i niestety rzadko zatrzymują się nad naszym potrzebami.

Dr Heinsch przedstawił niemiecki model rozwiązania współpracy pomiędzy ponad 100 organizacjami seniorów. Cała Europa objęta jest rozwojem i innowacjami, sztuczna inteligencja ma pomagać a nie wykluczać osoby starsze. Trzeba połączyć ręce młodych i doświadczone głowy seniorów.

Dr Bar, specjalizując się praktycznie i teoretycznie zagadnieniem sukcesji w firmach rodzinnych, jako podstawę ich sukcesu wyróżnił zasadę 4 W czyli przekazanie Wartości, Wiedzy, Własności i Władzy.

Ekspert od ubezpieczeń – Peter Nowak przybliżył zasady ubezpieczeń zdrowotnych i opiekuńczych w Niemczech. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, istnieją problemy w tym zakresie. Ponad 80% ubezpieczonych jest w tamtejszym "ZUS"-ie, prywatne ubezpieczenia są dostępne wyłącznie dla najbogatszych. Prewencja to podstawa dobrego zdrowia, ale nie ma takiego państwa na świecie, które by gwarantowało pełne zabezpieczenie starości.

O godną starość przede wszystkim musimy zadbać sami, nie odżegnując się od pomocy młodszych pokoleń  i tylko w dialogu bo najważniejsze jest - „Życie dobrze zacząć i dobrze skończyć”

Z ramienia naszego UTW w FORUM III WIEKU udział wzięła Prezes Krystyna Męcik.

Opracowanie: KN

czytano: 120 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2018-10-05 01:15:30

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. JESIONOWA 1, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna