Rozmawiali o zdrowiu psychicznym

Strona główna » Aktualności » Rozmawiali o zdrowiu psychicznym

wielkość tekstu: A | A | A

Już po raz czwarty w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu odbył się Kongres Zdrowia Seniorów, któremu od początku przyświeca hasło: „Starzejmy się w dobrym stylu”. Tematem tegorocznego kongresu było zdrowie psychiczne – niepełnosprawność, uzależnienia, które nadal są wśród społeczeństwa zagadnieniem tabu. Uroczystego otwarcia kongresu dokonali: Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach oraz Jan Gwizd, prezes UTW w Zawierciu. Konferencję poprowadził Patryk Drabek, dziennikarz i fotoreporter Dziennika Zachodniego.

20 października seniorzy ziemi zawierciańskiej oraz zaproszeni goście wzięli udział w czwartej edycji Kongresu Zdrowia Seniorów. Pomysł organizacji tego rodzaju spotkania zrodził się kilka lat temu w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Łazach, który od początku działalności podkreślał jak ważna jest sprawność fizyczna oraz psychiczna społeczeństwa w wieku senioralnym. Aby pokazać, że seniorzy to nie babcie i dziadkowie siedzący w fotelu zrodziło się wiele ciekawych pomysłów, które są realizowane przez UTW, wspierane przez samorząd i które pokazują jak żyć, aby być szczęśliwym. Sztandarową inicjatywą UTW w Łazach jest olimpiada seniorów, która odbywa się w maju oraz kongres zdrowia, który od początku organizowany były już w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu we współpracy z UTW w Zawierciu, Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz Agencją Pracy ARK. Pomysł tworzenia nowych inicjatyw poparli nie tylko samorządowcy, ale także posłowie, firmy medyczne i farmaceutyczne, a temat w różnego rodzaju publikacjach często podejmują media.

„Uniwersytety Trzeciego Wieku są miejscem, gdzie aktywni, zdrowi, pełni pasji i zaangażowania seniorzy mogą się realizować. Temat seniorów jest bardzo ważny i realizowany w poszczególnych gminach powiatu. Bardzo ważne jest jednak diagnozowanie środowiska, w którym seniorzy często samotni potrzebują pomocy drugiego człowieka czy też pomocy lekarskiej. Istnieje grupa seniorów, która potrzebuje pomocy i mimo, że z tymi osobami się nie obcuje, nie znaczy, że tych osób nie ma. Oni są i często wstydzą się zwrócić o pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej” - podkreślił Maciej Kaczyński, burmistrz Gminy Łazy.

Przybliżenie problemów zdrowia psychicznego oraz metod radzenia sobie w depresji stanowiły główne tematy wykładów oraz prelekcji, które złożyły się na Kongres Zdrowia Seniorów. Szczególnie w okresie senioralnym profilaktyka oraz edukacja zdrowotna jest niezwykle ważna. Rozmowy o zdrowiu psychicznym to bardzo ważne działanie, ponieważ społeczeństwo nie przyznaje się do tego rodzaju schorzeń. Depresje, nerwice oraz różnego rodzaju fobie to tylko niektóre zaburzenia psychiczne, które coraz częściej diagnozuje się u pacjentów. Ich liczba rośnie, a o istnieniu problemu świadczy chociażby rosnąca liczba samobójstw ludzi w każdym wieku.

„Tradycyjnie zwykliśmy traktować zdrowie, jako brak choroby. Jednak zdrowie to coś więcej, to stan fizyczny, psychiczny i społeczny. Nie jest żadną tajemnicą, że aspekt zdrowia psychicznej był tematem tabu. W związku z tym dochodzimy do wniosku, że obecnie mamy do czynienia z epidemią chorób psychicznych. To, że słyszymy o chorobach psychicznych to dobrze, ponieważ oznacza dużą diagnostykę. I mitem jest, że choroby psychiczne są rzadko spotykane. One są dosyć powszechne, jednak niezdiagnozowane” – stwierdziła dr Aleksandra Sarna, która dla seniorów opracowała wykład inauguracyjny pt. „10 mitów na temat zdrowia psychicznego i krótki przepis jak żyć zdrowo i szczęśliwie”. „Zdrowe, szczęśliwe funkcjonowanie społeczne polega na wymianie pewnych doświadczeń i poglądów. Seniorzy lepiej niż ludzie młodzi potrafią pewne rzeczy ocenić, gdyż mają wieloletnie doświadczenie życiowe. Idąc po pomoc nie tylko chcecie, ale mnóstwo dajecie” – podsumowuje dr Aleksandra Sarna. 

Prawidłowa diagnoza oraz w odpowiednim czasie podjęte leczenie pozwala wyleczyć dolegliwości psychiczne. W tej kwestii szczególnie ważną rolę odgrywa podejście holistyczne w aspekcie psychiki człowieka, które zapobiega przykrym konsekwencjom stanu umysłu, jakim mogą być różnego rodzaju uzależnienia. O metodach leczenia, rodzajach wsparcia dla chorych i ich rodzin oraz ośrodkach, które podejmują różnego rodzaju formy opieki nad starszym pacjentem opowiedzieli prelegenci panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli: Urszula Kłosińska, przedstawicielka EMC Silesia Katowice, Ewa Bulwa, prezes Promed w Łazach, Aneta Burnicka, reprezentująca Telemedycynę Polską Katowice oraz Jolanta Sikora z Domu Opieki Eden.

„Problemy zdrowotne seniorów narastają, a głównym problemem jest ich wykrycie. Promed Łazy od lipca br realizuje w Gminie Łazy pilotażowy projekt geriatryczny pn. „Poprawa stanu zdrowia seniorów w Gminie Łazy poprzez kompleksową usługę geriatryczną”. Program skierowany jest do 250 osób w wieku 65+ i polega na realizacji całościowej oceny geriatrycznej w domu pacjenta dokonanej przez specjalistów. Po wizycie u pacjenta dokonujemy podsumowania oceny jego stanu zdrowia i wyciągamy wnioski diagnozując jego potrzeby. Drugą częścią projektu jest rehabilitacja. Dostęp do takiej oferty w podstawowej opiece zdrowotnej jest bardzo ograniczony. Taka usługa służy też do wczesnego wykrywania schorzeń psychicznych, zespołów otępiennych, depresji, które kierujemy do głębszej diagnostyki. Myślę, że taka usługa i wczesne wykrywanie schorzeń jest istotną kwestią i odpowiednim kierunkiem opieki nad seniorami” – mówi Ewa Bulwa, prezes Promed w Łazach.

W czasie trwania kongresu jego uczestnicy mieli możliwość wykonania podstawowych badań, a także wziąć udział w konkursach oraz prezentacjach sprzętu medycznego. Niespodzianką przygotowaną specjalnie na Kongres Zdrowia Seniorów była ogólnopolska Karta Seniora, którą Krystynie Męcik i Janowi Gwizdowi przekazali realizatorzy pomysłu Paweł Abucki, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych i Krzysztof Peroń, prezes Agencji Pracy ARK, którzy podjęli współpracę w firmą SPOŁEM PSS Zawiercie. Kongres uświetniły występy artystyczne, którymi seniorzy przekazali publiczności pozytywną energię oraz pokazali dystans do samych siebie.

Agnieszka Seweryn

czytano: 1114 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2017-10-27 13:28:53

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. JESIONOWA 1, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna