Zarażają entuzjazmem już od 10 lat

Strona główna » Aktualności » Zarażają entuzjazmem już od 10 lat

wielkość tekstu: A | A | A

19 października w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach odbyła się uroczystość jubileuszowa w ramach obchodów 10-lecia powstania łazowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość jubileuszowa poprzedziła inaugurację kolejnego roku akademickiego 2017/2018.

„Jest październik 2007 roku. Sala telewizyjna mieszcząca się na pierwszym piętrze Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach, a w tej sali grupa ok. 20-30 osób. Wówczas podjęte zostały decyzje, których owocem jest dzisiejsze spotkanie. Dokładnie 10 lat temu zostało założone stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach, którego dzisiaj odchodzimy okrągły jubileusz” – tymi słowami mieszkańców i zaproszonych gości powitał Grzegorz Piłka, który poprowadził uroczystość jubileuszu 10-lecia powstania organizacji.  W 2007 roku w wyniku starań o włączenie ludzi starszych do systemu kształcenia z inicjatywy Krystyny Męcik i Macieja Kaczyńskiego powołano Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach, który zrzesza ponad 150 członków. Stowarzyszenie jest miejscem spotkań osób, które są nadal sprawne psychofizyczne, nie chcą siedzieć bezczynnie, potrzebują wyjść z domu i podjąć działanie. Uniwersytet Trzeciego Wieku sprzyja ciągłemu poszerzaniu wiedzy, ułatwia nawiązywanie przyjaźni, zapewnia możliwość dbania o kondycję fizyczną.

Na uroczystości jubileuszowej podsumowującej dotychczasowe działania oraz prezentującej perspektywy na przyszłość obecne były władze Gminy Łazy, posłowie, radni, osoby, które przyczyniły się do utworzenia i rozwoju organizacji, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańcy Łaz. Szczególnym gościem była doc. Dr n. med. Barbara Fustoczenko, rektor Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodnie na Białorusi.  Zaproszeni goście na ręce Krystyny Męcik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach złożyli życzenia i pogratulowali osiągnięć stowarzyszenia. Podczas spotkania wspominano początki działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach. Uzupełnieniem wspomnień była prezentacja filmowa pt. „10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach”.

„Dzisiaj jest wyjątkowa okazja, aby podziękować wszystkim osobom, dzięki którym mogliśmy 10 lat temu rozpocząć działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach. To nie było łatwe zadanie. Mieliśmy pomysł, mieliśmy wsparcie władz oraz mogliśmy liczyć na pomoc wspierających nas osób. Zderzyliśmy się jednak z wieloma problemami, których rozwiązanie ubogacało nas w doświadczenie oraz naukę przydatną w dalszej działalności. Przez 10 lat wiele się nauczyliśmy, wiele przeszliśmy dróg i wiele drzwi udało nam się otworzyć. Na swojej drodze spotkaliśmy bardzo liczną grupę życzliwych nam osób, które służyły pomocą i wspierały nas w dążeniu do celu. Z biegiem lat nabraliśmy zawrotnego tempa w swojej działalności, a przedsięwzięcia i inicjatywy seniorów zostały na stałe wpisane w kalendarz imprez Gminy Łazy. Obecnie możemy się cieszyć prężnie działającą organizacją, która jest wizytówką Gminy Łazy w kraju i zagranicą. Dzisiaj jest ten moment, w którym inne stowarzyszenia zwracają się do nas z prośbą o pomoc, poradę oraz wsparcie w organizacji różnych przedsięwzięć” – powiedziała Krystyna Męcik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach.

Słuchacze UTW Łazy są dowodem na to, że rozwijać się, realizować swoje pasje i marzenia, zdobywać wiedzę, utrzymywać sprawność fizyczną oraz poznawać nowinki technologiczne można w każdym wieku. Dodatkowe zajęcia w ramach poszczególnych sekcji dają słuchaczom możliwość rozwijania swoich pasji, dbałość o zdrowie i kondycję fizyczną, korzystania z dóbr dziedzictwa narodowego.

 „Sukces Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach jest sukcesem wszystkich jego uczestników, którzy tworzą ta organizację, aranżują różnego rodzaju inicjatywy i dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Prezentacja, którą obejrzeliśmy była tylko namiastką działalności stowarzyszenia, która jest szeroka, o czym świadczy chociażby liczba sekcji. Wszystkie zdjęcia, które tu widzieliśmy łączy jeden detal: radość. Słuchacze to osoby uśmiechnięte, aktywne i pomysłowe. UTW w Łazach jest zjawiskiem na skalę ogólnopolską ze względu na sukcesy odnoszone na płaszczyźnie działań społecznych i obywatelskich” – podkreślił Maciej Kaczyński, burmistrz Gminy Łazy.

O Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Łazach można mówić godzinami. Podobnie jak długo można wymieniać osoby, które przez 10 lat zasłużyły się w rozwój i działalność stowarzyszenia. Jubileusz 10-lecia powstania uniwersytetu to bardzo dobry moment, aby podziękować i wyrazić wdzięczność za pomoc:

BYLI CZŁONKOWIE ZARZĄDU I KOMISJI REWIZYJNEJ:

Renata Gocyla, Urszula Sokół, Ewa Tomasik, Urszula Rzepecka, Elżbieta Makuch, Bogusława Wojtasik, Krystyna Knop, Teresa Połaniecka, Alicja Serwicka.

LIDERZY SEKCJI UTW ŁAZY

Teresa Łukasik, Andrzej Grzegorczyk, Urszula Rzepecka, Maria Merta, Lidia Zimoch, Maria Górna, Małgorzata Iwińska, Magda Grzegorczyk, Lidia Kałuzińska, Helena Wieczorek, Hanna Włodyka, Bogdan Radko, Grażyna Tokarska, Małgorzata Ziaja, Bogdan Męcik, Teresa Ziaja, Bogusława Wojtasik.

STUDENCI, KTÓRZY SWOJĄ EDUKACJĘ W UTW ROZPOCZĘLI W 2007 ROKU:

Lidia Białas, Jolanta Gajdzik, Renata Gocyla, Zenobia Gola, Sabina Grzanka, Danuta Hnatik, Tadeusz Hnatik, Edyta Jurkowska, Anna Kaczyńska, Teresa Kaczyńska, Lidia Kałuzińska, Elżbieta Kępa, Lucyna, Kiełkowska, Wirgina Kijewska, Krystyna Kisielewska, Aleksandra Kleszcz, Bogumiła Klusek, Krystyna Knop, Zdzisława Kurzawa, Halina Lorek, Teresa Łukasik, Elżbieta Makuch, Felicja Mazurkiewicz, Maria Merta, Krystyna Męcik, Bożena Pierwocha, Helena Pietras, Halina Podyma, Helena Ruda, Janina Rupala, Alicja Serwicka, Urszula Sokół, Barbara Sołtysik, Maria Sołtysik, Grażyna Tokarska, Helena Wieczorek, Ewa Wiekiera, Bogusława Wojtasik, Krystyna Woźniczka, Ewa Wójcik, Helena Wróbel, Jan Wróbel, Teresa Zaciera.

 

Druga część spotkania to inauguracja roku akademickiego 2017/2018, która zgodnie z tradycją akademicką rozpoczęła się odśpiewaniem pieśni „Gaudeamus Igitur” wykonaną przez chór Klubu Seniora pod kierownictwem Karola Hadrycha. Następnie słuchacze wysłuchali wykładu inauguracyjnego, który przygotowała doc. dr n. med. Barbara Fustoczenko pt. „Królewskie miasto Grodno”. Uroczystość inauguracyjną poprowadziła studentka UTW w Łazach Urszula Sokół. Niespodziankę muzyczną dla słuchaczy przygotował Andrzej Kaim.

 

Agnieszka Seweryn

poprzednia strona |1|2|3| z   4 następna|ostatnia

czytano: 2676 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2017-10-27 12:45:15

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. JESIONOWA 1, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna