8 marca Święto Kobiet

Strona główna » Aktualności » 8 marca Święto Kobiet

wielkość tekstu: A | A | A

" Kobieta jest czyśćcem dla sakiewki, rajem dla ciała i piekłem dla duszy"  
Julian Tuwim tak pisał o kobietach: A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał, jest odtąd na wieki i grzeszna i święta,Zdradliwa  i wierna, i dobra i zła, i rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza,.. I anioł i demon, i upór i cud, i szczyt nad chmurami i przepaść , Początek i Koniec.
 

Za pierwowzór Dnia Kobiet można przyjąć obchodzone w Starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca i z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami. Żeczywiście obecnie ten dzień jest dla nas świętem, jesteśmy mile obdarowywane  przez mężczyzn. Jednak by tak było, musiało się stać to, co się stało  z początkiem XX wieku, kiedy to kobiety zdobyły się na odwagę i postanowiły przeciwstawić się obowiązującym normom społecznym i upominać sie o swoje prawa organizując manifestacje i strajki.  8 marca to  święto obchodzone od 8 marca 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajakach robotnic w Nowym Jorku, które domagały się prawa do głosowania, krótszego dnia pracy i takiego samego wynagrodzenia za pracę jaką otrzymywali mężczyżni. Dziękujemy im za to że miały odwagę przeciwstawić się i domagać swoich praw. A my ten dzień świętujemy co roku, spędzając go mile i przyjemnie. Święto Dnia Kobiet na naszym UTW obchodzone było tydzień wcześniej, tak jak w Starożytnym Rzymie bo w pierwszym tygodniu marca. Świętowaliśmy elegancko i wykwintnie. Na spotkanie przybyłi zaproszeni goście pani Ilona Pelon - Sekretarz Gminy, pani Agnieszka Staniaszek  - Przewodnicząca Rady Gminy, pan Maciej Kaczyński - Burmistrz Gminy, pani Agnieszka Perkowska i Magdalena Kizlich- UM Wydział Zarządzania Projektami, Promocji i Przedsiębiorczości.Były  życzenia, kwiaty, wykwintny poczęstunek i wspaniały pokaz mody przygotowany i prezentowany przez modelki 50+. Pokaz  poprowadził  z gracją estradowego lwa kolega Andrzej Grzegorczyk .  MZ.

czytano: 1540 razy

autor: utwlazy.pl

data dodania: 2017-03-09 12:48:53

Oferujemy
  • KAWIARENKĘ LITERACKĄ
  • TEATR I KINO
  • PRZEDSTAWIENIA KABARETOWE
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE
  • ZAJĘCIA KULTURALNE
  • SPORTY WODNE
Formularz zapytaniowy
Ciekawostki
  • Celem Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy jak również opracowanie metod edukacji i wdrażanie profilaktyki gerontologicznej.dalej 
  • Pierwszy polski Uniwersytet III wieku powstał w 1975r. w Warszawie.dalej 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŁAZACH
UL. SPÓŁDZIELCZA 2, 42-450 ŁAZY

tel.: 728 404 741
e-mail: utw@utwlazy.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. UTW Łazy. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW. Aktualności, historia, zarząd, rada programowa, zajęcia, wykłady.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna